Opinie Wycieczka po wyspie

Wycieczka po wyspie
Kategoria: Sport i rozrywka
Podkategoria: Podróż i wycieczka
Średnia ocen
4.75
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Wycieczka po wyspie

Samos jest wyspą na Morzu Egejskim, położoną najdalej na wschód, w pobliżu wybrzeży Turcji. Zyskała sobie sławę jako miejsce narodzin bogini Hery oraz wielkiego matematyka i filozofa – Pitagorasa. Przez wielu uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp Morza Egejskiego. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym i urodzajnej ziemi, uprawia się na Samos winogrona, z których powstają słynne muskaty.
W czasach starożytnych wyspa bardzo się rozwinęła pod rządami Polikratesa, który dzięki swojej bezwzględności zyskał sobie miano tyrana. Dzięki flocie, wyspa dominowała nad innymi w basenie Morza Egejskiego. Za czasów Polikratesa wydrążono tunel, którym biegł akwedukt do ówczesnej stolicy wyspy. Wzniesiono również jedną z największych świątyń antycznej Grecji – Herajon, poświęcony bogini Herze. W 133 roku p.n.e. Samos stała się częścią imperium rzymskiego, a po jego rozpadzie znalazła się w granicach Bizancjum. W 1501 roku wyspę podbili Turcy, którzy sprawowali nad nią rządy, aż do 1832 roku, kiedy na Samos wybuchło powstanie antytureckie. Od lat 80-tych nastąpił rozwój turystyki na wyspie, która stała się popularnym miejscem wypoczynku.
Warto zwiedzić zwłaszcza miasteczko Pithagório, które do 1832 r było stolicą wyspy i nazywano je Tigani lub Samos. Nad miastem wznoszą się mury twierdzy, wzniesionej w czasach powstania przeciw Turcji z 1824 roku. W pobliżu miasteczka znajduje się słynny tunel Efpalínio, wydrążony pod górą w latach 529-524 p.n.e. Warto udać się również do klasztoru Moni Panagía Spiliánis. Kolejnym ważnym miejscem są ruiny świątyni Hery. W tym miejscu stała jedna z najważniejszych świątyń starożytnej Grecji, która jednak nigdy nie została ukończona. Dary składane w świątyni przez pielgrzymów, można obecnie obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w stolicy wyspy Vathí. Dla wspaniałych widoków warto zdobyć najwyższy szczyt Samos – Kérkis (1444 m n.p.m.). W pobliżu wioski Marathokámbou znajduje się jaskinia Pitagorasa, w której ukrywał się słynny matematyk, kiedy popadł w konflikt z Polikratesem. Samos to również wspaniałe plaże m.in. Potámi, Psilí Ámmos, Bállos.


1 zdjęcia: Wycieczka po wyspie

Wycieczka po wyspie
od Friedbert
z dnia: 01.06.2012

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Wycieczka po wyspie, infromacje o Wycieczka po wyspie od urlopowiczów, - porady Samos

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index