Atrakcja turystyczna Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Opinie Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łebie powstał jako świątynia mająca zastąpić zrujnowany przez morze kościół św. Mikołaja. Budowę pierwszego gmachu rozpoczęto w 1590, na terenie dzisiejszej Łeby (zachodni brzeg rzeki), z wykorzystaniem budulca zabranego z poprzedniego kościoła. Niestety, pierwotny kościół spłonął od pioruna, a na jego miejscu pod koniec XVII wieku powstał nowy – bardzo podobny, choć większy. Kościół dotykały kolejne nieszczęścia – a to burze i sztormy uszkadzające mury, a to zawalenie się dzwonnicy z dwoma wspaniałymi dzwonami z Gdańska, to z kolei uszkodzenie organów kościelnych po zaledwie 40 latach. Rządcy kościoła pokonywali jednak wszelkie przeciwności i dziś możemy oglądać świątynię w pełnej krasie.

Szczególnie interesująca jest figurka upamiętaniająca srebrnego dorsza – symbolu pracy i losu łebskich rybaków – którym został obdarowany także Jan Paweł II. Ale głównym i zupełnie wyjątkowym na skalę krajową zabytkiem znajdującym się w kościele jest ekspresjonistyczny obraz „Matka Boska jako orędowniczka” autorstwa Maxa Pechsteina, malarza należącego do sławnej grupy artystycznej Die Brücke. Został namalowany na dwumetrowym prześcieradle, farbami do naprawy łodzi, przedstawia Maryję stojącą na kuli ziemskiej, którą oblewają morskie fale.

Adres:
ul. Powstańców Warszawy 28, 84-360 Łeba


Ten temat jest zamknięty.

4 zdjęcia: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Wniebowzięcia N...
od Marek
z dnia: 01.09.2012
Kościół Wniebowzięcia N...
od Marek
z dnia: 01.09.2012

Kościół Wniebowzięcia N...
od Marek
z dnia: 01.09.2012
Kościół Wniebowzięcia N...
od Marek
z dnia: 01.09.2012

Hotele w okolicy

5.0
Słońca
Rekomendacja: 87%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,4 km

4.9
Słońca
Rekomendacja: 86%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,0 km

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,4 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, infromacje o Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od urlopowiczów, - porady Pomorskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index