Atrakcja turystyczna Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Opinie Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Charakterystyka ogólna
Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, znajdujący się w małej miejscowości Chwalęcin, jest rzadko odwiedzany przez turystów, najprawdopodobniej z powodu jego lokalizacji nieco na uboczu popularnych szlaków. Warto jednak nadłożyć nieco drogi i zobaczyć na własne oczy to niewielkie sanktuarium, a przede wszystkim jego piękne, barokowe polichromie. Świątynia została wzniesiona w ciągu ośmiu lat w pierwszej połowie XVIII wieku z inicjatywy Kapituły Warmińskiej.

W XVIII wieku było to popularne miejsce pielgrzymkowe. Kultem otoczony jest tu tzw. Czarny Krucyfiks – średniowieczny zabytek pochodzący z przełomu XIV/XV wieku. Według legendy krzyż został znaleziony w lesie Applau nad rzeką Wałszą. Miejscowa ludność umieściła go w kościele w Osetniku, jednak cudownie wracał on zawsze na leśną drogę. Uznano to za znak od Boga i zbudowano najpierw niewielką kapliczkę, a potem sanktuarium.

Projekt kościoła nawiązywał do sanktuarium w Świętej Lipce, pracami budowlanymi kierował Jan Krzysztof Reimers. Kościół jest halowy, jego wyposażenie było stopniowo uzupełniane przez cały XVIII wiek. Warto obejrzeć pozorne sklepienie krzyżowe z lunetami, pokryte piękną polichromią z czternastoma scenami Legendy Krzyża Świętego. Malowidła są dziełem Jana Lossau z Braniewa. Figury na prospekcie organowym przypisywane są Janowi Chrystianowi Schmidtowi, rzeźbiarzowi z Reszla. Niemal całe wyposażenie wnętrza i malowidła powstały w latach 30. i 40. XVIII wieku.


Hotele w okolicy

4.8
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 15,3 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, infromacje o Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego od urlopowiczów, - porady Warmińsko-Mazurskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index