Opinie Synagoga Wysoka

Synagoga Wysoka

Synagoga Wysoka nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Synagoga Wysoka, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Synagoga Wysoka

Synagoga Wysoka znajduje się przy ulicy Józefa 38 na Kazimierzu w Krakowie. Przyjęło się nazywać tę synagogę Wysoką, ponieważ sala modlitewna znajduje się na piętrze – jest to jedyne takie rozwiązanie w Polsce.

Renesansowy budynek na planie prostokąta realizuje zalecenia sakralnej architektury żydowskiej: prostotę, dobre oświetlenie wnętrza przez duże, półkoliste okna, sklepiony sufit z lunetami. Historia powstania synagogi nie jest jasna, źródła podają różne możliwe pochodzenia: prywatną fundację lub inicjatywę emigrantów z weneckiego getta, którzy przenieśli do Krakowa kawałek Wenecji. Z powodu dość ścisłej zabudowy synagogę powiększano głównie w górę.

Sala modlitewna znalazła się na piętrze, aby uniknąć niebezpieczeństwa przerywania modlitwy przez hałas uliczny i nadmierny ruch wokół bramy miasta żydowskiego. Synagoga Wysoka padła ofiarą potopu szwedzkiego i II wojny światowej. Obydwa najazdy ogołociły synagogę z ogromnej części wyposażenia, a pożary zniszczyły wnętrza. Przetrwał jedynie świecznik chanukowy z XVII wieku, który obecnie znajduje się w Synagodze Starej. Po wojnie niejasności własnościowe przez wiele lat uniemożliwiały gminie żydowskiej przejęcie budynku. W tym czasie Ministerstwo Kultury zabezpieczyło rozpadające się mury budowli i zachowane freski. Od 2005 Synagogę Wysoką mogą odwiedzać turyści.

Często staje się przestrzenią wystaw fotografii. Pierwsze po wojnie nabożeństwo zostało odprawione w 2008 roku i była to hawdala – ceremonia zakończenia szabatu, prowadzona przez rabinkę. W synagodze można podziwiać renesansową skarbonę i zachowane fragmenty fresków. Siostrzana synagoga – o takim samym wyglądzie i nazwie znajduje się w Pradze i jest ewidentnym przykładem na inspirowanie się architekturą Żydów polskich.


Ten temat jest zamknięty.

Hotele w okolicy

5.4
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km

4.7
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km

5.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,2 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Synagoga Wysoka, infromacje o Synagoga Wysoka od urlopowiczów, - porady Małopolskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index