Atrakcja turystyczna Bazylika konkatedralna

Opinie Bazylika konkatedralna

Bazylika konkatedralna

Bazylika konkatedralna nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Bazylika konkatedralna, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Bazylika konkatedralna

Charakterystyka ogólna
Bazylika konkatedralna w Kołobrzegu to pięcionawowy monumentalny kościół rzymskokatolicki wybudowany na przełomie XIV/XV wieku w stylu gotyckim. Architektura Bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest przykładem pomorskiego gotyku. Budowla jest prosta i pozbawiona licznych elementów zdobniczych. Od XIV wieku kościół Mariacki odgrywał rolę kolegiaty. Od XVI wieku aż po kres II wojny światowej była świątynią protestancką. Od XVII do XX wieku była wielokrotnie niszczona w wyniku działań wojennych, ucierpiała zwłaszcza podczas ostatniej wojny. Budowla to jedyny halowy kościół w Polsce, który posiada aż pięć naw - we wnętrzu może pomieścić do 7 tys. osób. Ciekawość turystów wzbudzają kule armatnie wmurowane w mury, a także cztery krzywe filary, których odchylenie od pionu wynosi około 60 cm.
Warto wejść do środka, gdyż w swym wnętrzu bazylika skrywa prawdziwe skarby. Na początku należy wspomnieć o gotyckim siedmioramiennym świeczniku datowanym z I połowę XIV wieku. Jest to jedyny w Polsce oraz jeden z pięciu na całym świecie zachowany gotycki kandelabr. Świecznik ma imponujące wymiary: jego wysokość to 4 m, rozpiętość ramion - 380 cm, a waga przekracza 900 Kg! Jest pełny symboliki: siedem płonących świec świecznika to siedem darów Ducha Świętego, winna latorośl oplatająca kolumnę i ramiona nawiązuje do słów Chrystusa: "Jam jest krzew winny, a wy latoroślami", lilie znajdujące się u podstawy są zaś symbolem nieśmiertelności.
W Bazylice warto zwrócić uwagę również na drewniany świecznik wiszący (żyrandol) z 1523 roku, zwany Koroną Schlieffenów. Został on ufundowany przez kołobrzeską rodzinę Schlieffenów (Śliwinów), a powstał w warsztacie Mistrza Michała z Augsburga, który jest także twórcą głównego ołtarza w kościele Mariackim w Gdańsku. Świecznik zdobią dwie duże rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Jana Chrzciciela oraz kilkanaście znacznie mniejszych figur przedstawiających dwunastu Apostołów oraz anioły. Żyrandol wieńczy duży baldachim z namalowanym sklepieniem niebieskim. Całość jest bogato polichromowana i złocona.
Kolejny mosiężny świecznik wiszący (żyrandol) znajdujący się w bazylice datowany jest na 1420 rok i został ufundowany przez rodzinę Holkenów (Holków). W jego centrum znajduje się figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą otaczają łukowato wygięte pręty naśladujące ulistnione pędy winnej latorośli. Jest to jedyny zachowany gotycki, metalowy świecznik na Pomorzu.
Wśród najcenniejszych zabytków należy także wymienić najstarsze w Polsce gotyckie stalle i cenne późnogotyckie tryptyki. Na ścianach można podziwiać pozostałości dawnej polichromii. Kolejnym cennym eksponatem bazyliki konkatedralnej w Kołobrzegu jest chrzcielnica z 1355 roku. Odlana z brązu, jest najstarszą metalową chrzcielnicą na Pomorzu Zachodnim.
W Bazylice warto przejrzeć się również trzem ołtarzom z drewna (przełom XV i XVI wieku), płaskorzeźbie „Ostatnia Wieczerza” (stanowi część nieistniejącego już ołtarza z XVII wieku) oraz dwóm gotyckim krucyfiksom.


4 zdjęcia: Bazylika konkatedralna

Bazylika konkatedralna
od Angie
z dnia: 01.02.2016
Bazylika konkatedralna
od Aleksandra
z dnia: 01.04.2014

Bazylika konkatedralna
od Andreas
z dnia: 01.06.2015
Bazylika konkatedralna
od René
z dnia: 01.07.2011

Hotele w okolicy

4.8
Słońca
Rekomendacja: 90%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,5 km
Goście chwalą: możliwości rozrywki w okolicy, dogodny Check in/Check out, czystość w pokoju, dogodne położenie na wycieczki fakultatywne, sklepy w okolicy

5.3
Słońca
Rekomendacja: 86%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,8 km

5.4
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,9 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Bazylika konkatedralna, infromacje o Bazylika konkatedralna od urlopowiczów, - porady Zachodniopomorskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index