Opinie Brama Górna

Brama Górna

Brama Górna nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Brama Górna, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Brama Górna

Charakterystyka ogólna

Brama Górna w Olsztynie jest nazywana często także Wysoką Bramą. Wybudowano ją w 1378 roku, jako jedną z trzech bram obronnych. Do dziś przetrwała tylko ona. Stopniowe rozrastanie się miasta sprawiło, że nie zachowała się grząska fosa, osłaniająca bramę od strony Górnego Przedmieścia, a także dwa ciągi murów, zwane szyją. Zrekonstruowano jedynie drewnianą bronę, czyli kratę, której używano do zamknięcia wejścia do bramy. Przejście, pod którym dziś przechodzą wszyscy, którzy udają się na Stare Miasto od strony północnej, powstało dopiero w XIX wieku, a konkretniej w 1895 roku.

Wysoka Brama posiada bardzo długą i interesującą przeszłość. Zaraz po wybudowaniu, w XIV wieku, służyła miastu jako punkt obserwacyjny oraz punkt kontroli celnej. W XIX wieku brama uległa zniszczeniu podczas pożaru fortyfikacji miejskich. Zdecydowano się ją jednak odbudować już w 1858 roku. Podczas remontu poddano ją również niewielkim modyfikacjom – to z tego okresu pochodzą szczyty sterczynowe, podwyższające pierwotną wysokość budynku o nieco ponad 4 metry. Jeszcze w XIX wieku dobudowano do bramy klatkę schodową, aby stworzyć połączenie z pobliskim aresztem. Pełniła ona bowiem w tym czasie funkcję więzienia. W 1863 roku, przez pięć dni, przetrzymywano w niej Wojciecha Kętrzyńskiego, oskarżonego o przemyt broni dla powstańców styczniowych. W 2003 roku na bramie umieszczono tablicę upamiętniającą to wydarzenie. W XX wieku Brama Górna pełniła funkcję siedziby straży pożarnej, później mieściła się w niej jednostka policji oraz biuro meldunkowe. Obecnie pełni funkcję atrakcji turystycznej oraz ozdoby miasta, w której działa hotel.

Ponieważ brama była pierwszą rzeczą, jaka ukazywała się oczom wszystkich przybywających do Olsztyna, zbudowano ją tak, aby robiła wrażenie. Od strony miasta Wysoką Bramę bogato ozdobiono wypaloną na czarno ceramiczną cegłą zendrówką. Zgodnie z obowiązującym wówczas stylem, jest to dość wysoka budowla gotycka – posiada pięć kondygnacji, o łącznej wysokości około 23 metrów. Dobudowana w XIX wieku klatka schodowa została wzniesiona w stylu neogotyckim.

Brama zmieniała się również w czasach nam współczesnych. W 2003 roku umieszczono na niej tablicę upamiętniającą 650-lecie miasta. W 2004 roku natomiast, papież Jan Paweł II podarował Olsztynowi mozaikę z wizerunkiem Matki Boskiej Królowej Pokoju, którą dziś można podziwiać nad przejazdem w Bramie Górnej. W budynku mieści się również spiżowe popiersie Jana Pawła II, umieszczone w jego murach w I rocznicę śmierci papieża.

W 2012 roku, archeolodzy prowadzący wykopaliska przed Wysoką Bramą dokonali sensacyjnego odkrycia – odkryli mury barbakanu, sięgające około 6 metrów pod ziemią, a także wiele bezcennych przedmiotów, pochodzących nawet z XVI wieku. Są wśród nich kule armatnie oraz wiele różnych monet.

Informacje praktyczne

W odległości około 200 metrów od Bramy Górnej, przy ulicy Nowowiejskiego, mieści się bezpłatny parking dla autokarów.

Obecnie zwiedzanie zabytku jest możliwe tylko od zewnątrz, ponieważ wewnątrz Wysokiej Bramy działa hotel.

W Olsztynie warty zobaczenia jest również 'Zamek Kapituły Warmińskiej'.


Ten temat jest zamknięty.

3 zdjęcia: Brama Górna

Brama Górna
od Agnieszka
z dnia: 01.06.2012
Brama Górna
od Agnieszka
z dnia: 01.06.2012

Brama Górna
od Agnieszka
z dnia: 01.06.2012

Hotele w okolicy

5.5
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,8 km

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,9 km

5.6
Słońca
Rekomendacja: 94%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,8 km
Goście chwalą: piękną restaurację, stan hotelu, ogólną czystość, wielkość łazienki, dobrą znajomość języków obcych


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Brama Górna, infromacje o Brama Górna od urlopowiczów, - porady Warmińsko-Mazurskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index