Opinie Starożytny Efez

Starożytny Efez
Średnia ocen
4.8333333333333
5.8
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Starożytny Efez

Efez w starożytności był jednym z dwunastu miast jońskich na terenie Azji Mniejszej, obecnie ruiny miasta (jedne z najlepiej zachowanych w rejonie Morza Śródziemnego) znajdują się w granicach Turcji.

 
Dawniej Efez był ważnym centrum handlowym oraz ośrodkiem kultu Cybele - bogini płodności. Efez należy także łączyć z początkiem chrześcijaństwa – w mieście bowiem powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej, a święty Jan piastował tu urząd biskupa.

 
Zgodnie z legendą, założycielem miasta był syn ateńskiego króla - Androklos. Przed swoją wyprawą do Jonii, tradycyjnie udał się do wyroczni po wskazówki odnośnie miejsca założenia nowego miasta. Zgodnie z nią, miasto miało powstać w miejscu, które wskaże mu ryba i dzik. Androklos szukając odpowiedniego miejsca, spotkał rybaków, którzy piekli ryby przy ognisku. Jedna z nich podskoczyła, a rozpryskujące się iskry zapaliły pobliskie zarośla, z których wybiegł spłoszony dzik. W ten sposób, na północnym zboczu góry Pion, Androklos założył swoje miasto.

 
Dokładna data założenia Efezu nie jest jasna. Ośrodek najprawdopodobniej został założony w IX wieku p.n.e., niektórzy naukowcy wskazują jednak na wiek XI, a nawet XIV p.n.e.

 
Efez,jak już wspomnieliśmy, to jeden z najlepiej zachowanych starożytnych zespołówmiejskich w rejonie Morza Śródziemnego. Pierwsze prace wykopaliskowe rozpoczętotutaj w połowie XIX wieku przez inżyniera Johna Turtle'a Wooda, a finansowałoje British Museum z Londynu. Obecnie prace są cały czas kontynuowane, coniekiedy może nam przeszkodzić w zwiedzaniu, ale z czasem wpłynie na jeszczewiększą atrakcyjność miejsca.

 
Na teren Efezu prowadzą dwa wejścia: większość wycieczek zorganizowanych rozpoczyna zwiedzanie  od wejścia południowego (nieopodal Odeonu), dlatego my polecamy kierunekprzeciwny - od wejścia północnego (w pobliżu Wielkiego Teatru).

 

Co zobaczymy w Efezie? Wiele prawdziwych skarbów, to pewne! Oto kilka z nich:

 

-Biblioteka Celsusa: II wiek p.n.e., wówczas jedna z największych w świecie antycznym. Piękna, majestatyczna dwupiętrowa fasada ozdobiona posągami czterech cnót: mądrości (Sophia), charakteru (Arete), myśli (Ennoia) oraz wiedzy (Episteme). W czasach antycznych mieściła około 12 tysięcy zwojów.

-Wielki Teatr: mieścił do 25 000 widzów. Do dziś słynie ze wspaniałej akustyki, dlatego i obecnie jest miejscem występów artystycznych (słynny koncert Eltona Johna).

-rzymskie wille (tzw. domy z tarasami): najstarsze z I wieku, należały do najbogatszych mieszkańców Efezu. Niezwykłe bogactwo i przepych widać po dziś dzień dzięki zachowanym wspaniałym mozaikom podłogowym, ściennym malowidłom czy prywatnej łaźni.

- Prytanejon – I wiek n.e., budynek rady miejskiej.

- Świątynia Domicjana – jedna z największych w mieście.
- Brama Herkulesa – IV-V wiek p.n.e., zachowały się filary ozdobione reliefami z wyobrażeniem Hermulesa oraz fragment reliefu przedstawiający boginię Nike.

 

Informacje praktyczne i porady

- bilet wstępu kosztuje 20 YTL

- nie można płacić w żadnej innej walucie, na szczęście akceptowane są karty płatnicze
- na początku zwiedzania warto zaopatrzyć się w zapas wody pitnej oraz odpowiednią ochronę przed słońcem

- zakaz palenia na całym terenie

- godziny otwarcia: 8.00 - 19.00

- przewidywany czas zwiedzania: 3-4 godziny
- z powodu ciągle trwających prac archeologicznych i renowacyjnych, niektóre obiekty mogą być chwilowo niedostępne dla zwiedzających

 
Dojazd

Najbliżej położoną miejscowością jest Selçuk. Stąd możemy wziąć taksówkę lub ruszyć pieszo (ok. 3 km). W mieście znajduje się ponadto muzeum posiadające w swoich zbiorach ciekawe eksponaty pochodzące z wykopalisk w Efezie.

Inną możliwością jest podróż dolmuszem z Kusadasi lub Pamucak.


1277 zdjęcia: Starożytny Efez

Starożytny Efez
od Werner
z dnia: 01.10.2017
Starożytny Efez
od Werner
z dnia: 01.10.2017

Starożytny Efez
od Werner
z dnia: 01.10.2017
Starożytny Efez
od Werner
z dnia: 01.10.2017

Starożytny Efez
od Werner
z dnia: 01.10.2017
Starożytny Efez
od Werner
z dnia: 01.10.2017
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Starożytny Efez: 121

6.0
Słońca
Warto odwiedzić Efez, to jeden z najlepiej zachowanych starożytnych ośrodków w rejonie Morza Śródziemnego. Największe wrażenie robi Biblioteka Celsusa, a konkretnie jej świetnie zachowana fasada. Dech w piersiach zapiera też rozmiar Wielkiego Teatru, na jego scenie turyści co chwila śpiewają, żeby sprawdzić akustykę obiektu. Efez jest obowiązkową atrakcją dla wszystkich odwiedzających Turcję Egejską, polecam! Czytaj dalej opinię
wrzesień 15,
Daniel, Wiek 26-30

6.0
Słońca
Efez zna chyba każdy- zwłaszcza obfotografowaną z każdej strony Bibliotekę Celsusa. Ale trzeba przyznać że to miasto naprawdę robi wrażenie! I to nie tylko na pasjonatach historii starożytnej ;) Cały układ przestrzenny miasta, ulice, teatry, wspomniana biblioteka, Świątynia Hadriana, czy nawet starożytne latryny - to naprawdę warte zobaczenia. Zwłaszcza jeśli jest okraszone opowieściami i anegdotkami przewodnika. Dlatego polecam zwiedzanie z polskim przewodnikiem. Sprawdził się też termin wrześniowy- mniejsze tłumy i przyjemniejsze temper... Czytaj dalej opinię
wrzesień 15,
Ola, Wiek 19-25

6.0
Słońca
Wędrując po starożytnym Efezie, marmurowymi drogami ma się uczucie powrotu do przeszłości. Prawie co miesiąc udostępniany jest nowo odkopany fragment miasta. Niesamowite widoki. Czytaj dalej opinię
wrzesień 15,
Paweł, Wiek 36-40

5.0
Słońca
Piękne miejsce. Można sobie wyobrazić to jak wyglądało to setki lat temu. Jedyna negatywna rzecz to tłumy ludzi. Czytaj dalej opinię
sierpień 15,
Natalia, Wiek 19-25

6.0
Słońca
Warto. Jedne z najlepiej zachowanych na świecie antycznych ruin miasta . 2 godziny w innym świecie . Przepiękna lekcja historii na żywo , Proszę wziąć nakrycie głowy i koniecznie coś do picia . W ruinach latem jest upał żywy , a nie ma się gdzie schronić przed słońcem . Czytaj dalej opinię
lipiec 15,
Beata, Wiek 36-40

Hotele w okolicy

5.0
Słońca
Rekomendacja: 90%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 5,6 km

4.8
Słońca
Rekomendacja: 80%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 5,6 km

6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Odległość: 5,8 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Starożytny Efez, infromacje o Starożytny Efez od urlopowiczów, - porady Riwiera Egejska

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index