Atrakcja turystyczna Schronisko PTTK Równica

Opinie Schronisko PTTK Równica

Schronisko PTTK Równica
Kategoria: Warte zobaczenia
Podkategoria: Inne budynki

Schronisko PTTK Równica nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Schronisko PTTK Równica, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Schronisko PTTK Równica

Charakterystyka ogólna

Schronisko PTTK „Równica” im. Edmunda Kaźmierczaka znajduje się na wysokości 781 m n.p.m., na zboczu Równicy, przy trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego. Dostęp do budynku jest bardzo wygodny (prowadzi tu asfaltowa droga), a infrastruktura turystyczno-rekreacyjna jest mocno rozbudowana.
Historia schroniska pod szczytem Równicy zaczyna się w 1921 roku. Wówczas towarzystwo Touristenverein z Ustronia zakupiło tutaj działkę. Po paru latach powstał w tym miejscu niewielki schron. W 1926 chatkę odkupił Górnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Szybko okazało się, że obiekt nie wystarcza do obsłużenia wciąż zwiększającego się ruchu turystycznego. W 1928 nastąpiło uroczyste otwarcie nowego schroniska, wzniesionego na miejscu poprzedniego budynku. Styl nowego obiektu nawiązywał do architektury góralskiej. Charakterystycznym elementem były (i nadal są) oszklone werandy budynku. Nowe schronisko znane było jako bardzo duże i nowoczesne. Na popularność wpływały również prowadzące do niego dosyć łatwe szlaki. Zdecydowano, że „Równica” wymaga kolejnej rozbudowy. Przedsięwzięcie przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Jeszcze w okresie międzywojennym udało się doprowadzić na Równicę asfaltową drogę, ciągnącą się pod samo schronisko. Dzięki niej obiekt przeżywał szczyty popularności: przyjeżdżali tu dygnitarze, oficerowie i zagraniczni goście. Na Równicy organizowano zjazdy różnych organizacji, urządzano konferencje. W latach 30. XX wieku schronisko rokrocznie odwiedzało 5,5 tys. osób. Warto wspomnieć, że w tym okresie budynek posiadał łóżka na 34 osoby, a potrafiło tu spędzić noc nawet 120 gości.
W okresie II wojny obiekt znajdował się pod okupacją hitlerowską. Żołnierze Wehrmachtu stworzyli w okolicy liczne umocnienia, mające przygotować szczyt do długiej obrony. Udało im się utrzymać ten punkt do 1 maja 1945, jednak intensywne walki ominęły Równicę i budynek nie był mocno zniszczony. Po wojnie działacze Górnośląskiego Oddziału PTT bardzo szybko uporządkowali okolicę i przywrócili schronisku pierwotną funkcję. Parę lat później schronisko trafiło pod opiekę nowo utworzonego PTTK. Do dzisiaj odbywają się tu różne zjazdy i konferencje. Schronisko jest tłumnie odwiedzane przez turystów; w pobliżu przebiega kilka szlaków, funkcjonuje tu również park linowy, plac zabaw dla dzieci i Leśny Park Niespodzianek. W 1989 roku schronisku nadano imię Edmunda Kaźmierczaka, słynnego działacza turystycznego i popularyzatora szlaków beskidzkich.

Informacje praktyczne
Schronisko PTTK „Równica” im. Edmunda Kaźmierczaka
43-450 Ustroń/Równica
tel.: 33 854 24 48
www. schronisko-rownica.pl
biuro@schronisko-rownica.pl


Ten temat jest zamknięty.

Hotele w okolicy

5.1
Słońca
Rekomendacja: 81%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,4 km
Goście chwalą: dobre wyposażenie pokoju, przyjazny personel, dobrą znajomość języków obcych, czystość w pokoju, wielkość łazienki

4.4
Słońca
Rekomendacja: 75%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,8 km

6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 2,7 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Schronisko PTTK Równica, infromacje o Schronisko PTTK Równica od urlopowiczów, - porady Śląskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index