Opinia o atrakcji turystycznej Amfiteatr Pula

Zdjęcie użytkownika renias
od Renata
Pokaż wszystkie wpisy


Zarejestrowany od: 07-07-10
Masz pytanie do Renata?
Opinia została przeczytana 2353 razy.
Z: Polska
Wiek: 26-30
Czas podróży: czerwiec 10
Rekomendacja: Tak
Ocena - Ø: 6.0

Tam, gdzie walczyli gladiatorzy

Amfiteatr w Puli jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta. Jest to szósty obiekt tego typu na świecie i do tego jeden z najlepiej zachowanych. Najsłynniejsze jest oczywiście rzymskie Koloseum. Znane obiekty znajdują się między innymi w Weronie i Arles.
Amfiteatr w Puli prezentuje się bardzo imponująco, zwłaszcza widziany z lotu ptaka. Ma kształt elipsy z przekątnymi o wymiarach 130 i 105 metrów i wysokości 33 metry. Wybudowano go na skarpie poza murami miejskimi, stąd ściany od strony morza składały się z trzech kondygnacji, a od strony lądu z dwóch. Na każdym poziomie znajdowały się 64 otwory, które na dolnych i środkowych kondygnacjach miały kształt łuków, a na najwyższej prostokątów. Amfiteatr mógł pomieścić 20 tysięcy widzów, którzy zasiadali w półokrągłych rzędach, wkomponowanych w kształt wzgórza. Do górnych rzędów prowadziły cztery wieże, a w południowo-zachodniej części znajdowała się loża królewska. Środek amfiteatru zajmowała umieszczona w dole arena, wysypana piaskiem. Cele dla więźniów, pomieszczenia, gdzie przygotowywali się do walki i klatki z dzikimi zwierzętami znajdowały się w podziemiach.
Budowę amfiteatru rozpoczęto w okresie panowania cesarza Augusta, a powiększono ją z rozkazu Wespazjana. Na arenie, na oczach i ku uciesze ponad dwudziestu tysięcy widzów rozgrywały się krwawe walki gladiatorów i zmagania ludzi z dzikimi zwierzętami. W okresie średniowiecza na terenie amfiteatru organizowano targi i turnieje rycerskie. Szczególne zainteresowanie budowlą wykazali Wenecjanie, którzy chcieli amfiteatr rozebrać. Uzyskany w ten sposób materiał budulcowy miał posłużyć do budowy innych obiektów. Na szczęście owe działania udało się powstrzymać. Wenecjanie zdążyli jednak rozebrać kamienne siedzenia. Współcześnie amfiteatr pełni funkcję teatru na wolnym powietrzu. Odbywają się w nim przedstawienia teatralne i inne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, jak koncerty gwiazdy czy pokazy filmów.


Czy opinia była według Ciebie pomocna? Tak Nie

Opinia

    Średnia ocena
    6.0
    Słońca


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Renata 26-30 lat dodał opinie o Amfiteatr Pula

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poireview index